Zakończenie kampanii "Drugie życie. Transplantacja- masz dar uzdrawiania"

konferencja drugie życie 5

10 lutego 2017 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w  Wołowie odbyła się konferencja "Drugie życie. Transplantacja - masz dar uzdrawiania"

Podczas spotkania wysłuchano prelekcji doktor Doroty Kamińskiej, pracownika Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Swoje doświadczenia związane z przeszczepem zaprezentował pan Krzysztof Machajek, pacjent po przeszczepie serca. Historię życia opowiedział również pan Jan Stępniak, pacjent po przeszczepie nerki, który w wieku 18 lat po 12 godzin dziennie był uwiązany do maszyny dializującej.

Pan Starosta Maciej Nejman opowiedział o działającej na terenie powiatu stacji dializ i ciężkim życiu osób chorych na przewlekłe zapalenie nerek, zachęcając przy tym zgromadzonych w imieniu swoim, a także obecnych na sali wicestarosty, Pana Władysława Boczara i burmistrza Pana Dariusza Chmury do wypełnienia oświadczeń i zarejestrowaniu się jako dawcy szpiku.

Uczniowie Technikum przedstawili historię transplantacji w Polsce, fakty dotyczące ilości osób oczekujących na przeszczep i ilości dokonanych transplantacji, a także zaprezentowali informację o pobieraniu organów od dawców żywych i zmarłych. Uczniowie przedstawili  również pozytywne stanowisko kościoła katolickiego odnośnie transplantacji, czytując słowa Świętego Jana Pawła II.

Kampania Drugie życie ma na celu promowanie przeszczepiania narządów, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia, edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów, a także rozpowszechnianie oświadczeń woli. Co 5 dni w Polsce umiera jedna z osób oczekujących na przeszczepienie narządu. Umiera… nie z powodu braku leczenia, ale z powodu braku narządów do transplantacji. To efekt braku poparcia społecznego  i świadomości społeczeństwa, jak niewiele wystarczy zrobić, żeby ratować życie i zdrowie innych….

Dodano: Poniedziałek, 06 marca 2017