Niemiecka delegacja ze Śląskiego Stowarzyszenia Miast i Powiatów Partnerskich w Krzydlinie Wielkiej

Krzydlina 111

W dniu 23 kwietnia 2013 r. gościliśmy w  Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krzydlinie Wielkiej delegację z Niemiec ze Śląskiego Stowarzyszenia Miast i Powiatów Partnerskich. Członkowie stowarzyszenia przyjechali do naszego powiatu, gdyż na tych terenach się urodzili, dojrzewali, zdobywali pierwsze doświadczenia. Pragnęli oni odwiedzić miejsca swej młodości, które kojarzą im się ze szczęściem i beztroską.  Niektórzy postanowili zobaczyć ziemie, na których wychowali się ich ojcowie.

Goście z Niemiec, odwiedzając Dolny Śląsk nie zapominają o naszej szkole. W 2006 roku gościli w Krzydlinie Wielkiej podczas organizowanej przez naszą placówkę wystawy pod hasłem „Krzydlina Mała, Krzydlina Wielka, Domaszków dawniej i dziś”. Ekspozycja zachwyciła wówczas pana Johanenesa Nitschke, byłego burmistrza Grasleben, który urodził się w Krzydlinie Wielkiej.  Pan Nitschke pomimo tego, iż w tym roku z powodów zdrowotnych nie przyjechał do Polski, napisał list, w którym przekazał serdeczne pozdrowienia dla uczniów naszej placówki.

Tym razem również pragnęliśmy naszym zachodnim sąsiadom sprawić przyjemność, dlatego zaprezentowaliśmy kilkanaście zdjęć przedwojennych i powojennych terenów naszego pięknego regionu oraz ich mieszkańców. Ekspozycję można było obejrzeć na szkolnym korytarzu.

Uroczystość rozpoczęła p. dyrektor Bożena Szpak, która serdecznie powitała 50-osobową delegację z Niemiec. Głos zabrał również prezes ŚSMiPP Norbert Pantke, który wyraził zadowolenie z ponownego spotkania z uczniami naszej szkoły. Dzieci z wielkim entuzjazmem zaprezentowały przybyłym swe umiejętności. Goście obejrzeli popisy taneczne i wokalne  klas 0-II oraz występ kabaretu „Ani me, ani be”.

Przedstawienie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i podobało się zaproszonym gościom. Wzruszyła ich bardzo góralska pieśń pt. „Za lasem chłopcy, za lasem” zaśpiewana przez grupę zerową oraz mistrzowsko wykonany krakowiak.

Po części artystycznej p. Dyrektor wręczyła przybyłym albumy prezentujące uroki Dolnego Śląska oraz zaprosiła na poczęstunek przygotowany przez nieocenionych rodziców, którzy zawsze chętnie angażują się w przedsięwzięcia podejmowane przez  naszą szkołę.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz m.in. p. Ryszard Szelewa- sołtys wsi Krzydlina Wielka oraz p. Jarosław Pielich – prezes OSP w Krzydlinie Wielkiej. Swą osobą zaszczycił nas również proboszcz parafii w Krzydlinie Małej o. Piotr Boroń.

Wspaniała atmosfera, talent uczniów oraz miły poczęstunek sprawiły, że nikt nie wyszedł stąd niezadowolony.

Zaproszeni goście po wizycie w naszej szkole swe kroki skierowali do kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Krzydlinie Wielkiej oraz do remizy, która jest chlubą wszystkich krzydlinian.

Szczególne podziękowania należą się p. Anetcie Błaszczyńskiej- Pukas, która była tłumaczem podczas tego spotkania. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca z naszymi zachodnimi sąsiadami, nadal będzie przebiegała w tak miłej i przyjaznej atmosferze.

Społeczność Szkoły Podstawowej                     

w Krzydlinie Wielkiej

 

 

Dodano: Poniedziałek, 06 maja 2013