Noc Kościołów w Wołowie

Muzeum JPII

Po raz czwarty na Dolnym Śląsku i po raz drugi na Ukrainie odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa "Noce Kościołów". Dzięki współpracy Urzędu Miejskiego, parafii pw. św. Wawrzyńca oraz Katolickiego Radia Rodzina udało się przygotować "Noc Kościołów" także w Wołowie. Przy tej okazji nasze miasto odwiedzą między innymi: Jego Eminencja Ksiądz Henryk Kardynał Gulbinowicz czy red. Jan Pospieszalski. Z pewnością dużą atrakcją będzie też przyjazd Mobilnego Muzeum Jana Pawła II.

W niedzielę, 23.06.2013r. w kościele św. Wawrzyńca odbędzie się msza św. w intencji kresowiaków, którzy przybyli po II wojnie światowej na Dolny Śląsk. Bezpośrednio po Mszy św. rozpocznie się panel dyskusyjny "Kresowiacy i Dolny Śląsk", w którym udział wezmą między innymi: Krzysztof Świderek - Konsul Generalny RP na Ukrainie, ks. Władysław Zawalniuk - proboszcz kościoła pw. św. Szymona i św. Heleny w Mińsku, Stanisław Srokowski - pisarz oraz Grażyna Orłowska Sondej. Pierwszy dzień zakończy koncert polskiego chóru "Głos Duszy" z Białorusi.

W poniedziałek, od godziny 10.00 do 19.00, będzie można za darmo odwiedzić Mobilne Muzeum Jana Pawła II, które stanie na ul. Ks. Franciszka Bosaka. Mobilne muzeum to projekt Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” z Krakowa. Usytuowane jest w 18-metrowym pojeździe o wysokości 4 metrów, wadze przekraczającej 18 ton i powierzchni wystawienniczej 62 m2. Samochód ma własne zasilanie i klimatyzację. Poprzez Mobilne Muzeum pragniemy udostępnić jak największej liczbie osób, osobiste pamiątki po Ojcu Świętym, wraz ze zdjęciami i filmami o Jego życiu, m.in.: brewiarz, którego używał do codziennej modlitwy, pióro, różaniec, na którym się modlił, buty, narty, krzyż pektoralny, sutanna, piuska papieska oraz zegar z prywatnej rezydencji w Castel Gandolfo. Patronatem honorowym muzeum w Wołowie jest burmistrz Dariusz Chmura.

O godzinie 17.00 odbędzie się msza św. dziękczynna za ustanowienie parafii i pielgrzymki Bł. Jana Pawła II. Przewodniczyć jej będzie Jego Eminencja Ksiądz Henryk Kardynał Gulbinowicz. Po mszy św. rozpocznie się prelekcja "Nauczanie Jana Pawła II - Wolność i Solidarność", którą poprowadzi red. Jan Pospieszalski.

 

Wszystkich mieszkańców serdecznie zachęcamy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa Chrześcijaństwa "Noce Kościołów". Dokładny plan wydarzeń dostępny jest także w najnowszym wydaniu Gościa Niedzielnego.

Dodano: Środa, 19 czerwca 2013