Piknik Patriotyczny w Krzydlinie Małej

Piknik Krzydlina 1

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” organizowana wspólnie przez TVP Wrocław oraz Dolnośląskie Kuratorium Oświaty rozpoczęła się w tym roku w Gminie Wołów. W Centrum Spotkań i Dialogu w Krzydlinie Małej zjawili się wolontariusze, organizatorzy akcji oraz samorządowcy z całego Dolnego Śląska.

W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” corocznie rekultywowanych jest kilkanaście zaniedbanych cmentarzy znajdujących się na Kresach Wschodnich. Wolontariusze, którzy wyruszą w tym roku śladem swoich przodków na Ukrainę spotkali się w ostatni weekend w Krzydlinie Małej. W spotkaniu uczestniczyli liczni samorządowcy, m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, Burmistrz Gminy Wołów Dariusz Chmura, Starosta Milicki Piotr Lech, Starosta Trzebnicki Robert Adach, Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, Burmistrz Ścinawy Andrzej Holdenmajer, Sekretarz Powiatu Wołowskiego Tomasz Lechki, a także Burmistrz Prochowic Alicja Sielicka oraz Burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun.

Oprócz spotkań z samorządowcami młodzież miała okazję wysłuchać lekcji historii przygotowanej przez  Tomasza Kubę Kozłowskiego z Centrum Spotkań z Historią w Warszawie, wziąć udział w lekcjach śpiewu pieśni patriotycznych, a także poznać lepiej swoich rówieśników w zabawach integracyjnych.

Organizator akcji redaktor Grażyna Sondej-Orłowska podziękowała Burmistrzowi Dariuszowi Chmurze oraz pozostałym samorządowcom za pomoc w zorganizowaniu spotkania. Podkreśliła znaczenie działań młodzieży w krzewieniu pamięci historycznej i dbaniu o wartości patriotyczne. „Dzięki młodym ludziom ratujemy pamięć o naszych przodkach, ratujemy pozostałości kultury polskiej na Wchodzie, a przede wszystkim jest to dla nas wszystkich ogromna lekcja historii” – mówiła do zgromadzonych.

 

Dodano: Sobota, 29 czerwca 2013