Program szczepień obejmie ponad pół tysiąca nastolatek

szczepienia

W ciągu najbliższych pięciu lat Gmina Wołów sfinansuje ponad pół tysiąca szczepionek dla uczennic szóstych klas szkół podstawowych. Radni Rady Miejskiej w Wołowie na ubiegłej sesji uchwalili bowiem "Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2019, 2020, 2021, 2022, 2023". W ciągu pięciu lat Gmina przeznaczy na realizację powyższego programu 276 500 zł.

Program każdego roku obejmie dziewczęta w wieku 12 lat, które są mieszkankami Gminy Wołów. W tym roku będą to więc nastolatki urodzone w 2007 roku. Szczepienia ochronne będą poprzedzone szeroką edukacją zdrowotną na temat zakażeń wirusem HPV kierowaną w tym zakresie do młodzieży i ich rodziców, prowadzoną przez specjalistów w tej dziedzinie. 

Za pośrednictwem szkół podstawowych zostaną sporządzone wykazy dziewcząt, skompletowane oświadczenia rodziców i przekazane informacje o terminach szczepień.

Co należy podkreślić, w Polsce ponad 3 600 kobiet zapada co roku na raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera. Pod względem zachorowalności i umieralności z powodu tej choroby Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Jak wynika z Krajowego Rejestru Nowotworów, w województwie dolnośląskim rocznie zapada na tę chorobę obokoło 300 kobiet.

Dodano: Środa, 06 lutego 2019