Aktywny alfabet: działania edukacyjne nie tylko dla najmłodszych

Aktywny Alfabet1

Już blisko 100 uczestników wzięło udział w warsztatach prowadzonych w ramach projektu „Aktywny Alfabet” z pracownią artystyczną OZART. Dzięki połączeniu liter polskiego alfabetu, lokalnej historii, zabytków i krajobrazów upowszechniany jest lokalny dorobek kultury. Ostatnie warsztaty już w najbliższą środę i piątek.

Aktywny alfabet nie tylko dla najmłodszych to projekt oparty o działania edukacyjno-kulturalno-artystyczne z wykorzystaniem przygotowanych, kreatywnych narzędzi edukacyjnych. Projekt dedykowany jest odbiorcom od 4 roku życia wzwyż, a sposób trudności zadań dostosowywany jest do możliwości uczestników. Wykorzystanie alfabetu, budowanie graficznych znaczeń, tworzenie słów z elementami obrazu, postrzeganie i słyszenie, zestawianie to zarówno podniesienie kompetencji twórczego myślenia, opartego na skojarzeniach, nauka i utrwalanie liter, jak i wzmacnianie tożsamości lokalnej. Działania warsztatowe adresowane są do dzieci i młodzieży uczącej się, rodzin z dziećmi od 4 roku życia, osób z niepełnosprawnościami. Efektem warsztatów będzie wspólna wystawa, która miejsce będzie miała w dniu 22 sierpnia w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wołowie.

Projekt zakłada prowadzenie trzech rodzajów warsztatów:

Śladami liter: to warsztat z projektowania, w ramach którego litery znakami graficznymi. Litery punktem wyjścia do stworzenia autorskich kompozycji inspirowanych miastem.

W jak Wołów – magnetyczne miasto: to warsztaty poszukiwania liter oraz elementów, które na te literę się zaczynają. To również punkt wyjścia do poszukiwania liter w przestrzeni miejskiej rozwijający spostrzegawczość i zmysł obserwacji. Autorskie magnesy (alfabet) projektu artystki Marty Zabłockiej wprowadzają uczestników w historię Wołowa oraz zabawę w samej przestrzeni miejskiej. Warsztaty były przeprowadzone w formie spaceru z przystankami na twórcze działania.

Ukryta historia – muzyczny alfabet mowy: warsztaty obejmują różnorodne formy aktywności muzycznej. Motywem przewodnim jest świat języka ojczystego oraz historia nazwy miasta. Warsztat zakłada ćwiczenia z samogłoskami, spółgłoskami, aktywność związaną ze śpiewem, słuchaniem, improwizacją dźwiękową i rytmiczną. Z przygotowanego zestawu słów uczestnicy stworzą wspólny utwór, który uchyli rąbka tajemnicy związanej z historią powstania nazwy miasta

Terminy warsztatów prowadzonych w wołowskiej bibliotece:

* dla dzieci i młodzieży: 19 lipca br, w godzinach 11:00-12:30;
* dla rodzin (dzieci od lat 4 ):
17 lipca w  godz. 16.30- 18.00.

Co zrobić, aby wziąć udział w warsztatach? Wystarczy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY, wziąć go ze sobą na zajęcia lub – aby zapewnić sobie miejsce – złożyć w bibliotece, na min. 3 dni przed organizacją zajęć. Liczba miejsc OGRANICZONA – maksymalnie 10 osób podczas jednego warsztatu!

Organizator: OZArt Otwarty Zakład Artystyczny Natalia Gołubowska. Partnerzy: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie, Zakład Karny w Wołowie

 

Dodano: Wtorek, 16 lipca 2019