Ciekawi świata - Chadar, czyli lodowa droga

Ciekawi świata - Chadar 1

Do Wołowskiego Ośrodka Kultury wraca cykl spotkań "Ciekawi świata", którgo pomysłodawcami i współorganizatorami są Anna i Robert Matraj. Na najbliższe spotkanie zapraszamy już 14 grudnia do sali kameralnej. Tematem spotkania będzie Chadar, czyli lodowa droga.

Chadar od stuleci łączy krainy Ladakh i Zanskar - położone w samym sercu Himalajów Indyjskich. Podczas ośmiomiesięcznej zimy, kiedy rzekę Zanskar częściowo skuwa lód na tyle wytrzymały, aby utrzymać człowieka, rozpoczyna się Chadar, czyli lodowa droga. Szlak ten jest do dziś jedyną drogą łączącą te dwa dawne himalajskie królestwa.

Mężczyźni, kobiety i dzieci codziennie pokonują kilkanaście kilometrów, nocują w jaskiniach i żywią się tsampą. Przez kilka dni wędrówki przy temperaturach spadających do – 30 st. C i na wysokości ponad 3500 m n.p.m. trwają zmagania z niebezpieczeństwami, jakie niesie przejście Chadaru.

Kilkusetletnia tradycja Chadaru właśnie się kończy za sprawą budowanej drogi kołowej. Bartosz wraz z żoną Asią wracają do Zanskaru zimą, aby dwukrotnie przejść Chadar – ostatnią lodową drogę świata i zapamiętać to miejsce zanim nastąpią w nim nieodwracalne zmiany. Czy na lepsze?

 

Dodano: Poniedziałek, 08 grudnia 2014