33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - cover

Zapraszamy wszystkich do wspólnych obchodów 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które w Wołowie rozpoczną się w sobotę o godz. 16:30 w Wołowskim Ośrodku Kultury. Gościem specjalnym będzie Pan dr. Sławomir Węgrzynowicz, który da prelekcję na temat stanu wojennego. Odbędą się także pokazy, przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej filmów, które będzie można obejrzeć bezpośrednio po prelekcji w sali widowiskowej WOKu.

Wieczorem, o godz 18:30 zapraszamy do kościoła pw. św. Karola Boromeusza, gdzie odbędzie się msza św. w intencji ofiar stanu wojennego, a bezpośrednio po mszy św. nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności.

Razem z Instytutem Pamięci Narodowej zachęcamy Państwa do uczestnictwa w akcji społecznej "Zapal Światło Wolności". Chcemy, by 13 grudnia, o godz. 19:30, w oknach w całej Polsce zapłonęły świece. Będzie to nawiązanie do gestu dwóch wybitnych mężów stanu – papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana – którzy w grudniu 1981 roku w ten sposób przypominali o Polsce i Polakach.

W Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. w oknie Pałacu Apostolskiego zapłonęła świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (...) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić".

 

Program obchodów 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

16:30 Wołowski Ośrodek Kultury
Wystąpienie Burmistrza Gminy Wołów - Dariusza Chmury.
Prelekcja nt. stanu wojennego wygłoszona przez dr. Sławomira Węgrzynowicza.
Film dokumentalny o stanie wojennym.

18:30 Kościół pw. św. Karola Boromeusza
Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego.
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności.

 

Dodano: Piątek, 12 grudnia 2014